Vanádium-pentoxid piaci jelentés, 2026: Kereslet, kínálat és az egyensúly, amely nem összeadódik

Sep 07, 2026 Hagyjon üzenetet

Vanádium-pentoxid-piaci jelentés 2026: Kereslet, kínálat és a nem összeadó egyensúly

Frissítve 2026. szeptember 7. · USGS MCS 2026, The Metalnomist 2026. júniusi fogyasztási adatok, Vanitec, FerroAlloyNet és worldsteel alapján készült · 15 kérdésre válaszoltak az oldal alján.

A rövid válasz

Kína fogyasztott125 900 tonna V2O5egyenértékű2025-ben 6,1%-kal nőtt, és termelt163 900 tonnaellen277 600 tonnaa beépített kapacitásból. A szerkezeti történet a kereslet keveréke:az acél a kínai vanádium felhasználás 87,9%-áról 2021-ben 70,9%-ra esett 2025-re, míg az energiatárolás 4%-ról 20%-ra.. A kínálati sztori az ellenkezője annak, amit egy kapacitásszám sugall -, miszerint az 59%-os kihasználtság nem a tétlen üzemek, amelyek árra várnak, hanem az ércre váró üzemek. A 2026-os működő mérlegünk még mindig azt mutatja, hogy Kína névlegesen hosszú, nagyjából 20 000 tonnával az export előtt, ez az a szám, amelyet a hiányról szóló narratívának meg kell magyaráznia.

 

A keresleti összetétel négy év alatt megfordult

Négy évvel ezelőtt a vanádium egy acéladalék volt, amelyhez egy kis vegyipari vállalkozás kapcsolódott. Ez most egy acéladalék, amelyhez valóban nagy és gyorsan{1}}növekvő tárolási üzlet kapcsolódik, és ez megváltoztatja, hogy ki határozza meg a határárat.

A kínai vanádium iránti kereslet ágazatonként, részesedés az összesből, 2021 versus 2025
Ágazat 2021 megosztás 2025-ös megosztás 2025. évfolyam, t V2O5e
Acél 87.9% 70.9% ~89,300
Energiatárolás 4% 20% ~25,200
Vegyszerek és katalizátorok - ~5% ~6,500
Egyéb, beleértve a titánt és az LFP-t - ~4% ~4,900
Teljes - 100% 125,900

Az acél, a vegyi anyagok és a raktározás ágazati volumenét a The Metalnomist 2026 júniusában jelentette; a maradék a mi aritmetikánk, nem publikált ábra, és így kell értelmezni.

A táblázatban nem a százalékok számítanak, hanem a mögöttük álló vásárlók viselkedése. Az acélvásárló hetente vásárol tenderen, betonacél vagy ötvözött acél rendelési könyv alapján, és nem fizet többet, mint amit az acélár támogat. A tárolóvásárló darabokban vásárol, a projekt előtt, és sokkal kevésbé-érzékeny az egységenkénti árra, mivel a vanádium a nagy tőkeköltség kis részét képezi, és az elektrolit az élettartam végén visszanyerhető. Amikor a marginális tonna az első vevőtől a másodikhoz kerül, az ár nem követi az acél árrését. 2026-ban ez az átállás folyamatban van, de még nem fejeződött be.

 

Ellátás: 277 600 tonna kapacitás, 163 900 tonna termelés

Bármely iparágban az 59%-os kihasználtság arra enged következtetni, hogy a magasabb árak a többit gyorsan online is elérhetővé teszik. A vanádiumban nem, és az okot érdemes megfelelően megérteni, mert minden kínálati előrejelzést ez hajt.

Kínai vanádium szállítás útvonalon, 2025
Útvonal 2025-ös kibocsátás, t Változás 2024 Mi korlátozza
Vanádium salak, titanomagnetitból 141,300 szélesen lapos Érc elérhetősége, nem pörkölési kapacitás
Másodlagos, elhasznált katalizátorok és maradékok 15,100 +1,900 Takarmány elérhetősége; a termékgazdaságosság Mo-val és W-vel együtt-
Kőszén 7,600 −2,600 Ár; az egész útvonal veszteséges-
Teljes 163,900 −900 -

A salakút ércprobléma

A vanádiumot nem bányászják vanádiumért. Kínában a domináns lánc futvanádium-titanomagnetit → nagyolvasztó → vanádium{0}}forró fém csapágy → konverter salak → pörkölés és kilúgozás → V2O5. A vanádium utas az acélműveletben, ami azt jelenti, hogy mennyiségét egészen más okokból meghozott vasgyártási döntések szabályozzák. Amikor a Panzhihua-körzet magnetitellátása megszorult, a jelentések szerint a következmény az volt,4500–5000 tonna V2O5egyenértékű2026 --ben nem azért, mert valaki úgy döntött, hogy kevesebb vanádiumot készít, hanem azért, mert kevesebb ércet kellett fújni.

Ezzel szemben Qinhuangdao Baigong teljesített egy 10 000 t/év V.2O5sor 2026 elején, és az évre körülbelül 5000 tonnára irányul. Adjunk hozzá egy új sort, vonjunk le egy érc hiányt, és a nettó nullához közelít. Ez a kínálati oldal jellemzője: növekményes változtatások, amelyek visszavonják.

A kőszén az a hintaút, amely abbahagyta a himbálást

A kőszén - egy alacsony-minőségű vanádium-feketepalát tartalmazó - volt a kínai kínálat ár-függő része. Ez már nem az. A kibocsátás 2025-ben 7600 tonnára esett vissza, és 2026-ban még egyetlen nagy termelő működött,100-120 tonna havontaammónium-metavanadát egy V-n2O5-egyenértékű alapon. Egy 300–350 t/hó kapacitású Shaanxi üzemet 2026 eleje óta felfüggesztettek biztonsági okok miatt.

A szám, amivel véget kell vetni a vitának: amikor a pehelyárak 2023-ban elérték a 110 000 RMB/t körüli értéket, a kőszén kitermelése elérte a nagyjából 11 000 tonnát. Ez volt a kínálat válasza a jó árra. Ez a kínai termelés kevesebb mint 7%-a. Bárki, aki egy robusztus vanádium kínálati görbét modellez, olyasmit modellez, ami évek óta nem létezik.

A másodlagos ellátás molibdénnel működik

Az elhasznált katalizátorokból, a finomítói maradványokból és az alumínium-oxid melléktermékeiből származó hasznosítás 2025-ben 15 100 tonnára emelkedett, ami 1 900 tonnával nőtt, amelyből körülbelül 6 700 tonna timföldből származott a termék visszanyerésével-. A növekedés a gyenge vanádiumárak ellenére történt, mivel ugyanazok a takarmányok szállítjákmolibdén és volfrám, és ezek elég erősek voltak ahhoz, hogy az áramkörök működjenek. A vanádium akár akarta, akár nem.

Ez a visszatérő téma, és érdemes egyszer egyértelműen leszögezni:ebben az iparágban szinte senki sem termel vanádiumot, mert a vanádium ára emelkedett. Acélt vagy timföldet állítanak elő, vagy molibdént nyernek vissza, és ennek következtében vanádium érkezik. Emiatt a kínálat mindkét irányban rugalmatlan.

 

Egy kereszt{0}}ellenőrzést érdemes elvégezni

Két mérési rendszer, amelyeket különböző szervezetek építettek fel különböző célokra, egymással beszélgetni lehet. Ez egy hasznos ésszerű ellenőrzés annak megállapítására, hogy a kínai számok nagyjából hitelesek-e.

Egy rendszer.Az USGS 2025-ben a kínai bányatermelést 82 000 tonna tartalmú vanádiumra teszi.

Második rendszer.A kínai vanádium termelés 163 900 t volt 2025-ben, amelyből 15 100 t másodlagos volt. Az elsődleges kibocsátás ezért 148 800 t V-on2O5-egyenértékű alapon. Konverzió 56,01 tömegszázalék vanádiumnál: 148 800 × 0.5601 =83 300 t vanádiumot tartalmazott.

A két szám 1,6%-kal tér el. Az egyik egy geológiai felmérés becslése a bányatermelésről; a másik a termelt oxid iparági száma, mínusz az újrahasznosított takarmány. Soha nem arra tervezték őket, hogy megbékítsenek, és egymáshoz képest két százalékon belül landolnak. Amikor ez megtörténik, a mögöttes adatok valószínűleg megalapozottak, és az elemzők közötti nézeteltérések inkább az értelmezésről, mint a tényekről szólnak.

 

Működőképes 2026-os mérleg

Megmutatjuk az aritmetikánkat, majd elmagyarázzuk, miért nem hiszünk benne teljesen. Ez hasznosabbnak tűnik, mint egy magabiztos egyetlen szám.

Indikatív kínai vanádium mérleg, 2026, tonna V2O5 egyenérték
Vonal 2025 tényleges 2026-os becslés Alap
Acél kereslet 89,300 92,000–95,000 Iparági előrejelzés, +3 000–6 000 t
Energiatárolási igény ~25,200 32,000–40,000 4–5 GWh VRFB-berendezések
Vegyszerek és katalizátorok 6,500 ~7,000 Előrejelzés, +500 t vagy 7,7%
LFP katód hozzáadása ~1,000 2,000–2,500 Előrejelzés, +100 – 150%
Titán és egyéb ~3,900 ~3,500 Titán le kb 400 t
Teljes kereslet 125,900 ~136,500–148,000 A fentiek összege
Teljes kínálat 163,900 ~155,000–160,000 +5000 új vonal, −4750 betáplálás, −6100 kőszén
Látszólagos egyensúly +38,000 +7 000-től +23 000-ig Export és készletváltozás előtt

A "becslés" feliratú sorok a miénk, közzétett ágazati előrejelzésekből állították össze. A 2025-ös „tényleges” oszlop jelentett adatokat tartalmaz, kivéve, ha tilde jelöli.

Három figyelmeztetés, és ezek többet számítanak, mint a végösszeg.

Első,a két oszlop nem lehet ugyanabban az egységben. A kínai ipar jelentéseiben a "kimenet" a vanádiumtermékeket tartalmazza; "fogyasztás" számít V2O5egyenértékű. Ha a kimeneti adat olyan anyagot tartalmaz, amelyet később átalakítanak és újra megszámolnak, az összehasonlítás torzul. Gyanítjuk, hogy nem, de nem tudtuk bizonyítani, és inkább ezt mondjuk.

Második,Kína vanádiumot exportál, oxid, FeV, VN és kémiai formában. A hazai többlet nem globális többlet. A 2025-ös 38 000 tonnás rés az, ami elhagyta az országot vagy leltárba került, és egyik szám sem jelenik meg olyan gyakorisággal, amelyre támaszkodnánk. Ellenőrizze az aktuális exportvolumeneket és az esetleges engedélyezési követelményeket a vámadatokkal és egy közvetítővel (-) ez nem az a terület, ahol a tavalyi adatok átvihetők.

Harmadik,Az elektrolitkészlet nem látható ebben a táblázatban. A kínai elektrolitprojekt kapacitása 2026 májusában évi 4,5 millió köbméter feletti volt. Az ilyen léptékű üzemek olyan üzemi készlettel rendelkeznek, amely soha nem jelenik meg a fogyasztási statisztikákban a projekt üzembe helyezéséig. Ha a 2026-os tárolók számának jelentős része a tartály-feltöltése, nem pedig a beépített kapacitás, akkor a kereslet előrehúzódik, és az egyensúly 2026-ban szorosabb, mint a táblázat sugallja, 2027-ben pedig lazább.

 

A koncentrációs probléma, dráma nélkül megfogalmazva

Kína tartottA globális vanádiumkapacitás 68,8%-a és a globális termelés 72,4%-a2025-ben. Az USGS a világ 2025-ös bányatermelését 110 000 t zárt vanádiumra teszi, ami a 2024-es 118 000 tonnához képest csökkenést jelent. A csökkenést nagyrészt a környezetvédelmi előírásoknak, az energiaszabályozásnak és a projektek hosszú átfutási idejeinek tulajdonítják. termelők.

Kínán belül ismét beszűkül a kép: a salakút kevés üzemen halad keresztül, és az egyik nem termel, piaci esemény. 2025-ben a Xinjiang Da'an és a Yunnan Yukun egyáltalán nem termelt, összesen mintegy 8000 tonnát távolítottak el; A Chengsteel, a Desheng és a Dagang nagyjából 15%-kal növelte a kibocsátást, és ennek nagy részét ellensúlyozta.

Egy Kínán kívüli vásárló számára ez a teljes kockázati kép. Nem geológia - az USGS jelentése szerint a világ tartalékai több tízmillió tonnára rúgnak, szemben a 110 000 tonna éves kibocsátással, tehát nincs kőzethiány. Fennáll a kockázat, hogy egy ország környezetvédelmi és energiapolitikájának hatálya alá tartozó kis számú üzem mindenki számára meghatározza az árat.

 

Politikai jelzések, amelyek ténylegesen megmozgatták a keresletet

Két 2026-os intézkedést érdemes tudni, mert ezek olyan dolgok, amelyek jobban eltolják a mennyiséget, mint az árkommentár.

  • Generációs-oldali kapacitásárak, 2026. január 30.A Kínai Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság és a Nemzeti Energiaügyi Hivatal közleményt adott ki a termelési oldali kapacitásár-mechanizmus javításáról{0}. Az időtartamot jutalmazza, ami pontosan az áramlási akkumulátorok jellemzője, és a lítium nem. Ez az egyetlen legfontosabb irányelvi ok, amiért a tárhelyszám ott van, ahol van.
  • Betonacélgyártási engedély szabályai, 2026. április 1.Az építőipari betonacélok szigorúbb engedélyezése és minőségi nyomon követhetősége növeli a vanádium{0}}nitrogén mikro-ötvözetű melegen hengerelt termékek arányát. A 2025-ben bevezetett szigorúbb betonacél-szabványokkal kombinálva ez az oka annak, hogy a kínai vanádium intenzitása a nyersacél tonnájára vetítve emelkedett51 g vanádium fémegyenérték 2025-ben a 2024-es 48 g-rólmég ha a betonacél teljesítménye csökkent.

Egy ellensúly: a kínai betonacél-kibocsátás 4,5%-kal 186,3 Mt-ra esett 2025-ben, ezzel együtt a VN-felhasználás is, 3,8%-kal 36 690 tonnára esett vissza. A FeV50-ekvivalens fogyasztás a másik irányba, 10,4%-kal nőtt, körülbelül 39 985 tonnára, a gépek, az energiaipar, a hajógyártás, az autóipar és a vasút által szállított - az autóipari termelés elérte a 34,778 millió darabot 2025-ben, ami 9,8%-os növekedés, a polgári hajógyártás 52,1%-os termelése 52,1 nm. 379 643 darab, 17%-os növekedés. Változik az acélkereslet összetétele, nem csak a mennyisége.

 

Ahol nem értünk egyet a konszenzussal

A népszerű keretezés szerint a vanádium a következő lítium. Úgy gondoljuk, hogy a mennyiség nem támasztja alá ezt, és inkább ezt mondjuk, mint megismételjük. A vanádiumbányák globális kibocsátása évente körülbelül 110 000 tonna zárt fém; a lítium-karbonát egyenértékű termelést millió tonnában mérik. Az a fém, amelynek teljes éves termelése elférne néhány tucat ömlesztettáru-szállító hajóban, nem kap lítium-{5}}típusú keresleti görbét. Amit kaphat, az egy valóban szűk, szerkezetileg eltérő piac, ahol egy 20%-os keresleti szegmens évente 30%-kal növekszik, és nagyon megmozgatja az árat. Ezek különböző dolgok, és ezek összemosása az, hogy az emberek végül rossz pillanatban tartanak leltárt.

A Kínán kívülről jövő szkeptikus nézetnek is súlyt adnánk. Amy Bennett, a Fastmarkets munkatársa, akit az Investing News Network idézett 2026 augusztusában, azt mondta, hogy a vanádium "kezd veszíteni ebben a beszélgetésben" a nyugati tárolási piacokon, ahogy az LFP-kémia átveszi az ágazatot, és a flow akkumulátorokról már nem esik annyi szó, mint korábban. Ha a tárolási sztori túlnyomórészt kínai marad, a globálisan forgalmazott oxidár emelésére való képessége korlátozottabb, mint azt a fő növekedési ráták sugallják.

Mi változtatna az olvasmányunkon.Tartós VN termelői veszteségek - jelenleg 2 474 RMB/t -, ami látható futási-árcsökkentéshez vezet; annak megerősítése, hogy a Panzhihua takarmányfeszessége inkább elmélyül, mint szezonális; vagy az elektrolitgyárak továbbra is vásárolnak oxidot, miközben a létesítmények késnek. Ezek bármelyike ​​a névleges többletet gyorsan valódivá változtatja. Hetente nyomon követjük őket aár trend oldal.

kérdések a vanádium piaccal kapcsolatban

Mennyi vanádiumot fogyaszt Kína?

125 900 t V2O5egyenértékű 2025-ben, 6,1%-kal több, mint 2024-ben. Az acél 70,9%-kal csökkent a 2021-es 87,9%-ról; Az energiatárolás 20%-ot vett igénybe a 4%-ról.

 

Mennyit termel Kína?

2025-ben 163 900 t 277 600 t kapacitással szemben, mintegy 59%-os kihasználtság. Az USGS ugyanabban az évben 82 000 tonna vanádiumot tartalmazó kínai bányatermelésről számol be.

 

Miért csak 59%-os a kihasználtság?

Alapanyag, nem növény. A Panzhihua magnetitellátás a jelentések szerint elég szűk ahhoz, hogy 4500–5000 tonna V-t levágjon.2O5egyenértékű 2026-ban. Pörkölési kapacitás létezik; az érc a táplálására a kényszer.

 

A világ kínálatának mekkora része kínai?

A termelés körülbelül 72,4%-a és a kapacitás 68,8%-a 2025-ben a The Metalnomist adatai szerint. Az USGS a világ bányatermelésének 110 000 tonnájából 82 000 tonnával rendelkezik Kínában.

 

Többlet vagy hiány van a piacon?

A publikált kínai számok alapján még mindig névlegesen hosszú: 2026-os becslésünk nagyjából 7000-23 000 tonnás többletet ad az export és a készletváltozás előtt. A hiány az exporttól és az azt elnyelő elektrolitkészlettől függ.

 

Mennyi V2O5-öt fogyaszt a tárhely?

32 000–40 000 t V2O52026 kínai létesítmény 4–5 GWh-jának megfelelő, a The Metalnomist szerint. A Vanitec 35 000–40 000 tonnát tervez 8 GWh feletti kumulatív kapacitással szemben.

 

Mi történt a kőszén-vanádiummal?

A termelés 2025-ben 7600 tonnára esett vissza, és gyakorlatilag nem reagált az árakra. Egy nagytermelő maradt 2026-ban 100–120 t/hónál; egy shaanxi 300-350 t/hó üzemet 2026 eleje óta bezártak.

 

Mennyibe kerül az újrahasznosítás?

15 100 tonna 2025-ben, ami 1 900 tonnával több, ebből körülbelül 6 700 tonna alumínium-oxidból a termék hasznosítása révén. Az erős molibdén és volfrám ára fenntartotta az áramköröket.

 

Melyik ország rendelkezik a legnagyobb tartalékokkal?

A tartalékok nem kötelező érvényűek. A világ tartalékai több tízmillió tonnára rúgnak, szemben a közel 110 000 tonnával éves bányatermeléssel. A feldolgozási kapacitás, a takarmányhoz való hozzáférés és a gazdaságosság határozza meg az árat, nem a geológia.

 

Milyen politika támogatja a keresletet Kínában?

Az NDRC és a NEA 2026. január 30-i közleménye a generációs{2}}oldali kapacitások áráról, amely a hosszú-időtartamú tárolást részesíti előnyben, valamint a betonacél gyártási engedély szabályai, amelyek 2026. április 1-jén lépnek hatályba.

 

A vanádium kritikus ásvány?

Számos országos kritikus és stratégiai ásványi listán szerepel, de a listák változnak. Ellenőrizze az aktuális listát saját joghatóságában, nehogy másodlagos forrásra hagyatkozzon.

 

Az oldalon használt források

A metalnomista,A kínai vanádium-fogyasztás 2026-ban emelkedni fog, mivel a VRFB-kereslet felgyorsul, 2026. június 21. (2025-ös fogyasztás 125 900 t V2O5e és szektor részvények; 2026-os ágazati előrejelzések; kapacitás, teljesítmény és útvonal lebontása; kőszén és másodlagos ellátás; Panzhihua takarmány; Qinhuangdao Baigong). USGS,Ásványi árucikk-összefoglalók 2026, vanádium fejezet (a világ és a kínai bányatermelés 2023–2025; tartalékok; csereszerződés hiánya). Investing News Network,Vanádium piaci trendek: H1 2026 Áttekintés és előrejelzés, 2026. augusztus, beleértve a Fastmarkets-interjút Amy Bennettel és a worldsteel 2026. áprilisi kilátásait. A Vanitec jelentése a kínai VRFB kapacitásról és az elektrolit projekt kapacitásáról, 2026. FerroAlloyNet / vanadiumprice.com, Kínai ferrovanadium és VN profitstatisztika, 2026. szeptember. Sztöchiometrikus konverzió: V2O556,01 tömeg% vanádiumot tartalmaz. Az egyenleg-becslések saját, az idézett ágazati előrejelzésekből származó számtani számításaink, és így vannak megjelölve; ezek nem publikált hivatalos adatok, és nem használhatók fel egy engedélyezett piackutatás helyettesítésére.