Vanádium-pentoxid alkalmazások: Ahová a tonnák valójában mennek
A rövid válasz
Még mindig az acél viszi a zömet:89 300 tonna V2O5egyenértékű Kínában 2025-ben, az országos kereslet mintegy 71%-a, belépő asferrovanadiumésvanádium{0}}nitrogénötvözet. A tárolás nagyjából 25 200 tonnát vett igénybe, és itt van a növekedés. A számok, amelyek számítanak a vásárló számára, az egységnyi fogyasztás, és jobban követhetőek, mint azt az emberek feltételezik: kb6 tonna V2O5per MWháramlási akkumulátor,71 kg/tonna Ti-6Al-4V, és2 kg/tonna LFP katóda bejelentett 0,2%-os adagolási arány mellett. Ennek a három számnak a ismeretében józanul -ellenőrizheti a kapott kereslet-előrejelzést.
Acél: a horgony, és változtatja az alakját
A vanádium szinte teljes egészében ötvözetként kerül az acélba, nem oxidként. Az oxid az az intermedier, amelyet redukálsz, hogy elérd. A felosztás azért fontos, mert a két ötvözet eltérően viselkedik az olvadékban és a piacon.
| Forma | 2025-ös fogyasztás | Változás 2024 | Ahova megy |
|---|---|---|---|
| FeV50 egyenértékű | ~39,985 t | +10.4% | Mérnöki acél, ötvözött acél, szerszámacél, hajóépítés, gépipar |
| Vanádium{0}}nitrogénötvözet | 36,690 t | −3.8% | Mikro-ötvözött betonacél és szerkezeti termék |
| Acélszektor összesen | ~89,300 t | +1,700 t | - |
A táblázat eltérése a kínai acélkereslet egészének története jelenleg.Vanádium{0}}nitrogénötvözetépítőipari betonacélhoz van kötve, és a kínai betonacél termelés 4,5%-kal 186,3 Mt-ra esett 2025-ben, így a VN fogyasztás ezzel együtt csökkent.Ferrovanádiuma feldolgozóiparhoz kötődik, és a feldolgozóipar jó évet zárt: az autóipari gyártás elérte a 34,778 millió darabot, ami 9,8%-os növekedést jelent; polgári acélhajógyártás 52,295 millió tonna hordképességű, 18%-os növekedés; kotrógép teljesítménye 379 643 egység, 17%-os növekedés; A fém-forgácsoló szerszámgépek 9,7%-kal, a fém-formázó szerszámgépek pedig 7,2%-kal nőttek. Egy betonacélt és egy ötvözött acélt értékesítő vállalkozásnak ellentétes évei voltak, ugyanabból a fémből.
Miért erősíti a vanádium az acélt?A mechanizmus a csapadék: a vanádium finom karbonitrid részecskéket képez, amelyek rögzítik a szemcsehatárokat és blokkolják a diszlokáció mozgását. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy egy malom kevesebb szén- és mangántartalommal érhet el egy meghatározott folyáshatárt, ami javítja a hegeszthetőséget és az alakíthatóságot. Ez az oka annak, hogy a vanádium-mikro{2}}ötvözött betonacél megfelelhet a magasabb minőségi osztályoknak hengerelt formában, hőkezelés nélkül. Kínában elérte az egy tonna nyersacélra vetített vanádium felhasználást51 g vanádium fémegyenérték 2025-ben, szemben a 2024-es 48 g-mal, betonacél 152,5 g és egyéb termékek 26,6 g.
2026-ban két szakpolitikai elem ugyanabba az irányba terelődik: a 2025-ben bevezetett szigorúbb betonacél-szabványok és a 2026. április 1-jén hatályba lépett gyártási engedélyezési szabályok, amelyek mindkettő előnyben részesíti a mikro-ötvözetet a sima széntermékekkel szemben. Az acél-szektor vanádiumigénye Kínában az előrejelzések szerint92 000–95 000 t 2026-ban, 3000–6000 t.
Energiatárolás: a növekedési történet, a számtani képpel
Itt van az érdekes munka, mert a megjelent számok nem egészen egyeznek, és a nézeteltérés tanulságos.
A fogyasztás levezetése az elektrolit kémiából
Inkább az elektrolitból induljon ki, mint a főoldali előrejelzésből:
- Tipikus vanádium koncentráció:1,6 mol/l
- Felhasználható energiasűrűség: kb25 Wh literenkéntaz elektrolitból
- 1 MWh-nak tehát 1 000 000 ÷ 25 =40.000 liter
- Vanádium ebben a térfogatban: 40 000 × 1.6=64 000 mol
- Vanádium tömege: 64 000 × 50,94 g/mol =3.260 kg
- Ahogy V2O556,01% vanádium: 3260 ÷ 0.5601=5,820 kg tiszta oxid
- 98%-os osztályzatnál: kb5940 kg, nevezzük 6 tonnának MWh-nként
Ez az iparág 5,5–6,5 t/MWh üzemi tartományába esik, ami megnyugtató. Most alkalmazza. A 2026-os kínai VRFB-létesítmények előzetes becslése 4–5 GWh, így a kémiáról azt kapjuk,24 000–32 500 tonna pehely. Az iparág saját előrejelzése az32,000–40,000 t.
Ezek nem egyeznek, és a különbség sem triviális: az előrejelzés 6,4-10 t/MWh-val számol. Szerintünk négy dolog magyarázza ezt, csökkenő fontossági sorrendben:
- Halott kötet.A tartályok, a csővezetékek és a cellák olyan elektrolitot tartalmaznak, amely soha nem adja le a névleges energiáját. Nagy rendszerekben ez a teljes elektrolittérfogat 5-10%-a lehet.
- Folyamatban lévő munka az elektrolit üzemekben.A kínai elektrolit projektek bejelentett kapacitása 2026 májusában meghaladta az évi 4,5 millió köbmétert. Az ilyen léptékű üzemek olyan raktárkészlettel rendelkeznek, amelyet egyik évben megvásárolnak, a másikban pedig projektbe helyeznek.
- Projekt könyvelés.Az, hogy egy projekt számít a hálózatra csatlakoztatáskor, a mechanikai befejezéskor vagy az elektrolitfeltöltéskor, megváltoztatja a vanádium számításának évét. 2025-ben a befejezett elektrolitfeltöltéssel rendelkező projektek összesen mintegy 3037,5 MWh-t tettek ki, szemben a 6064,5 MWh-s kumulált beépített kapacitással -, ami kétszerese ugyanazon flotta számításának két védhető módja között.
- Átlagos időtartam.A kínai összesített telepítések átlagosan 4,12 órát értek el 2025 végén. Ha a 2026-os projektek tovább futnak, akkor a MWh/MW nő, és a vanádium/projekt is, anélkül, hogy bárki változtatna a kémián.
Gyakorlati ajánlásunk, és ez inkább ítélet, mint adat:a beszerzést 6,5–7,5 t/MWh-ra tervezi. Ez a kémiai szám plusz 10–25% a holttérfogat, a kezelési veszteségek és az ütemezési csúszások esetében. Azok a fejlesztők, akik az elméleti értékkel számolnak, pontosan abban a pillanatban futnak ki, amikor a folt-oxid a legkevésbé elérhető.
Miért piaci esemény egy projekt?
Skálaellenőrzés, mert átfogalmazza, hogyan gondolkodik egy pályázatról. Egy 1000 MWh-s projekthez 6 t/MWh-nál kb6000 tonna pehely. kínai állampolgár V2O5A kibocsátás 11 670 tonna volt 2026 augusztusában, ami 8,41%-kal több, mint egy évvel korábban, és lényegében nem változott júliusban. Egy GWh-léptékű projekt tehát egy teljes ország termelésének körülbelül fél hónapja, és nem az adott hónapra osztva érkezik -, hanem néhány hetes beszerzési időszak alatt érkezik meg.
Vegyszerek és katalizátorok: kicsik, stabilak és a legnehezebbek-
A kínai vegyipari-szektor vanádiumfogyasztása az előrejelzések szerint kb7000 tonna 2026-ban, 500 tonnával vagy 7,7%-kal több, nagyjából 6500 t-ról 2025-ben. Két felhasználás dominál.
A kapcsolatfelvételi folyamat.A szilícium-dioxidon vagy kovaföldön hordozó vanádium-pentoxid, alkálifém-szulfátokkal elősegítve a katalizátor, amely oxidálja az SO-t2hogy SO3a kénsav gyártásában. Ez a vanádium legnagyobb kémiai felhasználása, és csereüzlet: a katalizátorágyak ciklusonként megújulnak, így a kereslet egyenletesebb, mint szinte bármi más ezen a piacon.
Szelektív katalitikus redukció.A vanádium-alapú SCR-katalizátorok eltávolítják az NOx-ot a széntüzelésű erőművek füstgázából-. A kereslet itt inkább az új hőkapacitást és a csereciklusokat követi nyomon, nem pedig a vanádium árát, ami a kevés valóban ár{3}}rugalmatlan szegmens egyikévé teszi.
A vegyianyag-felvásárlók a legigényesebbek a papírmunkában, és a legkevesebbet a mennyiség tekintetében. Általában egy teljes szennyeződést tartalmazó lapon vásárolnak - arzént, vasat, nátriumot, káliumot és néha meghatározott felületet vagy részecskeméret-eloszlást -, nem pedig az V. címsoron.2O5százalék. Ha Ön gyártó, ez az a szegmens, ahol a jól-dokumentált tétel prémiumot ér; ha Ön vevő, akkor ez az a szegmens, ahol a túl-meghatározás olyan pénzbe kerül, amelyet nem kellett elköltenie.
LFP katódok: kicsi és kissé furcsa új felhasználás
A vanádiumot dópolóanyagként használják egyes lítium-vas-foszfát katódanyagokban. A kínai fogyasztás ezen az útvonalon a becslések szerint2000–2500 tonna 2026-ban, a 100–150%-os körülbelül 1000 tonnás - növekedéshez képesttipikus 0,2% V adagolási sebességgel2O5.
Futtasd vissza, és mond valamit. 2 kg oxid/tonna katódanyag esetén 2000–2500 t V2O5sorrendjére utal1-1,25 millió tonna katódanyaghozzáadásával készül. Ez a kínai LFP katódteljesítmény elfogadható töredéke, ezért a furcsaság ellenére is komolyan vesszük az előrejelzést. A keresleti szegmensek közül is ez a legkisebb és legsérülékenyebb: a 0,2%-os kiegészítés a készítmény választása, a készítményválasztás pedig megfordul.
Érdemes megjegyezni az iróniát, mert ez az a fajta részlet, ami értelmet ad a piacnak: a vanádiumot a kémiába adják el, ami elveszi a piaci részesedést a helyhez kötött tárolókban lévő vanádium flow akkumulátoroktól.
Titánötvözetek: az a szegmens, amely visszafelé haladt
A titán{0}}vanádium fogyasztása Kínában2025-ben mintegy 400 tonnával csökkent, a gyengébb kínai titántermék-export nyomon követése. A felhasználás azTi-6Al-4V, az igásló repülőgép-űr ötvözet, amely 4 tömegszázalék vanádiumot tartalmaz.
Az átalakítás egyszerű, és érdemes a fejedben tartani: egy tonna Ti-6Al-4V 40 kg vanádiumot tartalmaz, ami 40 ÷ 0.5601 =körülbelül 71 kg V2O5mielőtt engedélyezné a mester-ötvözet helyreállítási veszteségét. A vanádium vanádium-alumínium mesterötvözetként jut be, nem oxidként, tehát ez egy két-lépéses lánc: oxidból a mesterötvözetbe, mesterötvözetből titánba. A főötvözet gyártói a tényleges oxidvásárlók, és velük kell beszélni.
Melyik évfolyam melyik munkához
| Osztály és forma | Tipikus V2O5 | Rendeltetési hely | Ami valójában számít |
|---|---|---|---|
| V2O598,0-F, pehely | 98,0% min | FeV50 és FeV80 olvasztás | Szilícium, vas és foszfor; a címsor száma az asztali tét |
| Kohászati por | 97–98% | Vanádium-nitrogénötvözet, közvetlen ötvözet | A részecskeméret és az áramlási viselkedés, néha több, mint a kémia |
| Vegyi és katalizátorpor | 98–99.8% | Kénsav és SCR katalizátorok, kerámiák, pigmentek | Teljes szennyeződési lap: As, Fe, Na, K; felülete |
| Elektrolit fokozat | 99.0–99.5% | Vanádium redox flow akkumulátor elektrolit | Fe, Ni, Cr, Mn interferencia; az oldhatóságot befolyásoló lúgmaradványok |
Az internalizálásra érdemes minta:A címsor tisztasága a legkevésbé informatív szám az elemzési tanúsítványon. Szinte minden producer el tudja érni a 98%-ot. A viták az alatta lévő elemekről szólnak.
Két prémiumot láttunk, amikor a vásárlók feleslegesen fizetnek.FeV-alkalmazáshoz meghatározott nátrium-határérték, ahol a pörkölésből származó lúgmaradványok nem relevánsak az olvasztási kémia szempontjából. Az elektrolitra pedig 99,5%-os tisztasági követelmény, ahol az elektrolitgyártó saját feloldó-tisztítási lépése 99,0%-os anyagot kezelt volna az árkülönbség harmadával. Kérdezze meg a továbbfelhasználót, hogy mit tud elviselni. Ez egy öt-perces beszélgetés, amely rendszeresen négy számjegyet takarít meg tonnánként.
Ahol a vevőnek vissza kell tolnia
A véleményekkel zárjuk, hiszen a fenti adatok többnyire nem a miénk.
Első,a tárolási igény előrejelzései belsőleg inkonzisztenseka fent bemutatott módon, és aki 40 000 tonnát 4 GWh-ra áraz, azt meg kell kérni, hogy mutassa be fajlagos fogyasztását. Ez nem ellenséges kérdés; ez a kérdés választja el a modellezett számot az ismétlődőtől.
Második,ne vásároljon kohászati alkalmazáshoz{0}}akkumulátorminőségű oxidot, és ne feltételezze, hogy az akkumulátor{0}}minősége azt jelenti, hogy "minden szempontból jobb". Az elektrolit-minőségű anyag az átmenetifém-szennyeződések és az oldhatóság körül van meghatározva. A FeV-kohó gondoskodik a szilíciumról, a foszforról és a kénről. Különböző termékekről van szó, amelyeknek közös a képlete.
Harmadik,figyelje a VN útvonalat, ha eladja az építkezést. A VN gyártók 2474 RMB/t veszteséget szenvedtek el a 2026. augusztus 31-i héten a FerroAlloyNet számai alapján. Azok a termelők, akik elég hosszú ideig veszítenek pénzt, csökkentik a futási rátákat, és amikor ezt teszik, az oxid iránti kereslet gyorsabban csökken, mint azt bármely betonacél-statisztika elmondaná.
kérdések a V2O5 alkalmazásokkal kapcsolatban
Mire használják főként a vanádium-pentoxidot?Acél. A kínai acél 89 300 tonna V-t vett fel2O52025-ben a nemzeti kereslet mintegy 71%-a, főként FeV és VN formájában. A tárolás nagyjából 20%-ot vett igénybe, a vegyszerek körülbelül 5%-ot.
Körülbelül 6 t 98%-os pehely. A származék: 40 000 liter elektrolit 25 Wh/l-nél, 1,6 mol/l vanádiumnál 64 000 mol vagy 3260 kg vanádium ad, ami körülbelül 5,8 t tiszta oxid.
Általában 99,0-99,5%, de a kötődési korlátok a vas, nikkel, króm és mangán, valamint az oldhatóságot befolyásoló nátrium- és káliummaradék. Mielőtt a tisztaságért fizetne, ellenőrizze a tűréshatárokat az elektrolitkészítővel.
A finom vanádium-karbonitrid kicsapja a csapszemcsehatárokat, és erősíti a csapadékot, így a malom kevesebb szénnel és jobb hegeszthetőséggel ér el egy adott folyáshatárt.
Vanádium tartalom körülbelül 50% a körülbelül 80% ellenében. A FeV80 azoknak a vásárlóknak felel meg, akik minimalizálni szeretnék a vas hozzáadását és a salak mennyiségét. 2026. szeptember 4-én Kína a FeV50-et 83 000–84 000 RMB/t, a FeV80-at pedig 132 800–134 400 RMB/t áron jegyezte.
Általában mikro-ötvözött betonacélhoz. A VN nitrogént ad a vanádiumhoz, elősegítve a karbonitrid kiválását, és egységnyi vanádiumonként több erősítést ad. A FeV uralja a műszaki és ötvözött acélokat.
4 tömegszázalék, tehát 40 kg vanádium tonnánként, ami körülbelül 71 kg V-nak felel meg2O5a mester{0}}ötvözet vesztesége előtt.
Mi a vanádium szerepe a kénsavban?
Ez a katalizátor. A szilícium-dioxid hordozón lévő vanádium-pentoxid, alkáli-szulfátokkal elősegítve, oxidálja az SO-t2hogy SO3a kapcsolatfelvételi folyamatban. A katalizátorcsere miatt ez egy állandó keresletű szegmens.
Vanádiumot használnak az LFP akkumulátorokban?
Igen, adalékként. A kínai fogyasztást 2026-ban 2000–2500 tonnára becsülik 0,2%-os V-nál2O5hozzáadási sebesség, ami körülbelül 1–1,25 millió tonna katódanyagot jelent.
Mennyi V2O5-öt használ fel egy 1000 MWh projekt?
Körülbelül 6000 t pehely 6 t/MWh - nagyjából fél hónapja a teljes kínai nemzeti termelésnek, ezért az ilyen projektek megmozgatják a piacot.
Az oldalon használt források
A metalnomista,A kínai vanádium-fogyasztás 2026-ban emelkedni fog, mivel a VRFB-kereslet felgyorsul, 2026. június 21. (ágazati fogyasztás 2025-re és 2026-ra vonatkozó előrejelzések; FeV50- és VN-felhasználás; vanádium intenzitás egy tonnánként acél; termelési statisztika az autóiparhoz, hajógyártáshoz, kotrógépekhez és szerszámgépekhez; LFP katód hozzáadási aránya és előrejelzése; változás a vegyipari és titán ágazatban). A Vanitec jelentése a kínai VRFB beépített kapacitásáról és az elektrolit projekt kapacitásáról, 2026. Mysteel vanádium-pentoxid termelési felmérés, 2026. augusztus (11 670 tonna 23 gyártótól, 8,41%-os növekedés éves szinten). FerroAlloyNet, Kína ferrovanadium és VN profitstatisztika, 2026. szeptember. YB/T 5304-2017,Vanádium-pentoxid, Kínai vasipari szabvány, minőségi jelölésekhez. Az elektrolitfogyasztás levezetése 1,6 mol/l vanádiumot, 25 Wh/l energiasűrűséget, 50,94 g/mol vanádium atomtömeget és V.2O556,01 tömeg% vanádiumot; az így kapott körülbelül 6 t/MWh adat számítás, nem publikált statisztika. A 6,5-7,5 t/MWh beszerzési ajánlás holttérfogaton, kezelési veszteségen és ütemezési tapasztalatokon alapuló ítélet.

