Vanádium-pentoxid ártrendek: 2025–2026 Piacelemzés

Sep 04, 2026 Hagyjon üzenetet

Vanádium-pentoxid ártrendek: 2025–2026 Piacelemzés

A vanádium-pentoxid (V2O5, CAS 1314-62-1) a vanádium értéklánc felső végén található. Az ára megadja a padlótferrovanadium, vanádium-nitrogénötvözet és a vanádium redox áramlási akkumulátorokhoz szánt elektrolitanyag növekvő áramlása. Vasötvözetgyárak, acélgyárak és vegyianyag-gyártók beszerzési menedzserei számára, hogy tudják, holvanádium-pentoxid áraknem kötelező megadni. Ez a költségtervezés alapvető része.

Ez az oldal nyomon követi a V2O5 ármozgását 2025 végétől 2026 szeptemberéig, az SMM (Shanghai Metals Market), a ShengYiShe (100ppi.com) közzétett referenciaértékei, nemzetközi kereskedői jegyzések és a CRU Group elemzői értékelései alapján. Az itt hivatkozott összes áradat időbélyeggel és forrással rendelkezik. Ahol a figurák elavultak vagy hiányosak, ezt egyértelműen mondjuk.

 

Jelenlegi árszintek: 2026. szeptemberi pillanatkép

2026. szeptember elején a V2O5 pehely 98%-os kínai hazai referenciaértéke kb.97 667 CNY tonnánként, a ShengYiShe 2026. szeptember 3-án közzétett napi referenciaértéke szerint. Ez lényegében változatlan augusztus végéhez képest, és nagyjából 1,1%-os emelkedés 2026. augusztus elejéhez képest, amikor a referenciaérték tonnánként 96 583 CNY volt. Az éves átlag 2025 szeptembere és 2026 szeptembere között körülbelül 97 980 CNY/tonna volt, az ár viszonylag szűk sávban ingadozott 96 583 és 99, 867 CNY/tonna között.

Az SMM vanádium rúd referenciaértékét (SMM-VA-IN-001, gyártelepi Kína, áfával együtt) a következő időpontban jelentették:215,64 USD kilogrammonként2026. augusztus 3-án, lényegében nem változott a júliusi 216,69 USD/kg értékhez képest. Az SMM-számított V2O5 pehely 98%-os ára Kínára vonatkozóan (SMM-VA-PE-003) legutóbbi frissítése:4,86 USD V2O5 fontonként2026. július 2-án. Az európai V2O5 pehely 98%-a legutóbb ekkor volt látható6,11 USD fontonként V2026. május 13-án, bár ez a szám már több hónapos, és óvatosan kell bánni vele.

A V2O5 pehely 98%-os nemzetközi kereskedői jegyzései 2026. augusztus 14-én a következő tartományban jelentek meg.5,20–5,51 USD fontonként V, nem történt jelentős változás az előző kereskedési időszakhoz képest. Ezek a számok tájékoztató jellegűek, és nem a megkötött tranzakciók, hanem az export--orientált kereskedők árait tükrözik.

Benchmark Ár Egység Dátum
ShengYiShe V2O5 Flake 98% 97,667 CNY/tonna 2026. szeptember 3
SMM vanádium (SMM-VA-IN-001) 215.64 USD/kg 2026. augusztus 3
SMM V2O5 Flake 98% Kína 4.86 USD/lb V2O5 2026. július 2
V2O5 Flake 98% Európa 6.11 USD/lb V 2026. május 13
Nemzetközi kereskedői ajánlat V2O5 Flake 98% 5.20–5.51 USD/lb V 2026. augusztus 14

 

Árfolyam kontextusa: Ferrovanádium és V{0}}N ötvözet

A V2O5 nem létezik vákuumban. Az acélgyárak ferrovanadiumot (FeV50, FeV80) vagy vanádium{5}}nitrogénötvözetet (VN12, VN16) vásárolnak, nem közvetlenül a V2O5-öt. Tehát a V2O5 árat össze kell vetni a downstream ötvözetek árával, hogy megértsük a ferrovanadium-termelőkre nehezedő árrésnyomást és az acélgyártók tényleges vanádiumköltségét.

2026 júniusában a kínai ferrovanadium árai a következők voltak: FeV50 83 000–84 000 CNY/tonna, FeV80 134 400–137 600 CNY/tonna. A vanádium-nitrogénötvözet tonnánként 109 000–111 000 CNY-on forgalmazott elfogadás szerint. A kiskereskedelmi V2O5 pehely tonnánként 72 500 CNY volt készpénzben. Az európai FeV80-at utoljára 28,56 USD/kg áron jegyezték 2026. május 13-án, míg a kínai FeV80-at 2026. márciusban 27,80 USD/kg áron jegyezték. A márciusi kínai FeV80-adat már hat hónapos, és a jelenlegi adatkészlet legrégebbi vonala.

A V2O5 alapanyag költsége és a ferrovanadium eladási ára közötti árrés az, ahol a ferrovanadium-termelők pénzt keresnek vagy veszítenek. Amikor a V2O5 ára gyorsabban emelkedik, mint a FeV ára, a kohók árrés-csökkentéssel szembesülnek. Amikor a FeV árak vezetnek, az vagy erős acélkeresletet vagy szűk V2O5-kínálatot jelez, vagy mindkettőt.

 

Mi hajtottÁrak2025-2026 között

Az acél iránti kereslet dominál

A vanádium árképzésének egyetlen legnagyobb tényezője a kínai acélgyártás. A globális vanádiumfelhasználás nagyjából 85%-a megy az acél mikroötvözetébe, ahol 0,03–0,15 tömeg%-os vanádium finomítási szemcseméret és V(C,N) képződmény kiválása 200–500 MPa-val növeli a folyáshatárt. Ez lehetővé teszi a nagyszilárdságú, alacsony-ötvözött (HSLA) acélok használatát betonacélban, szerkezeti szakaszokban, csővezetékekben és autóalkatrészekben.

Amikor a kínai építőipar és ingatlanbefektetések lelassulnak, csökken a betonacél iránti kereslet, és az acélgyárak csökkentik a vanádium hozzáadását, vagy áttérnek olcsóbb mikroötvözet alternatívákra. A kínai acélpiac az ingatlanszektor visszaesése óta a kereslet tartós gyengülését éli, és ez visszafogta a vanádiumfogyasztás növekedését. A CRU Group úgy jellemezte a piacot, hogy a piac több-éves ciklikus mélypontok közelében van, ami összhangban van a 2026 közepéig tapasztalt lapos SMM-értékekkel.

Ellátási oldal: Kínai termelési koncentráció

A globális vanádiumtermelés erősen Kínában, Oroszországban és Dél-Afrikában összpontosul. Egyedül Kína adja a V2O5 kibocsátásának nagy részét, a főbb gyártók között, köztük a Panzhihua Iron & Steel, a Chengde Steel és a Jianlong Special Steel. A globális vanádiumtermelés nagyjából 90%-a V{5}}tartalmú titanomagnetit ércekből származik, a fennmaradó rész pedig kőolaj-finomítási maradékokból, pernye és uránbányászat melléktermékeiből származik.

A kínai V2O5 gyártóknak lehetőségük van a kibocsátást az árjelzésekre reagálva módosítani. Amikor az árak a marginális termelők készpénzköltsége alá esnek, a kapacitások egy része tétlen lesz, vagy más termékvonalakba kerül át. Ezzel szemben, amikor az árak emelkednek, az üresjárati kapacitás heteken belül újraindulhat. Ez a kínálati rugalmasság hajlamos megfékezni az árcsúcsokat, és küszöböt biztosít a visszaesések idején.

VRFB: The Emerging Demand Story

A vanádium redox áramlási akkumulátorok (VRFB-k) a vanádium mind a négy oxidációs állapotát (V2+/V3+ a negatív oldalon, V4+/V5+ a pozitív oldalon) használják egyetlen-elemes elektrolitrendszerben. Ez kiküszöböli a keresztszennyeződést, és gyakorlatilag határozatlan élettartamot biztosít az elektrolitnak. A telepített VRFB kapacitás 1 MWh rendszerről 100 MWh-t meghaladó projektekre nőtt a megújuló energia szilárdítására és a hálózati frekvencia szabályozására.

A VRFB-kapacitás minden kilowatt{0}}órájához nagyjából 20–30 kilogramm vanádiumra van szükség. A VRFB jelenlegi kiépítési aránya mellett ez a kereslet még mindig csekély az acél{4}}felhasználáshoz képest. Számos elemző azonban arra számít, hogy a VRFB-kereslet jelentős árhajtóművé válik 2027–2028 után, ahogy a projektek üzembe helyezése felgyorsul, különösen Kínában, ahol a legerősebb a hosszú távú energiatárolás támogatása.

A CRU Group megjegyezte, hogy a vanádium áremelkedésének pályája nagymértékben függ a VRFB projektek kínai üzembe helyezésének ütemétől és a kínai acéltermelés helyreállításának ütemétől. Amíg a VRFB-kereslet el nem éri a kritikus tömeget, az acél marad a domináns árhajtó.

 

Kína–Európa árkülönbség és arbitrázs

A kínai és az európai V2O5 árak közötti különbség történelmileg 0,80 USD és 2,00 USD között mozgott V2O5 fontonként, a fuvardíjaktól, a készletciklusoktól és a regionális keresleti egyensúlyhiánytól függően. A legfrissebb rendelkezésre álló adatok alapján 2026 közepén a különbség nagyjából 1,20–1,25 USD volt V2O5 fontonként.

Az európai vásárlók több okból is felárat fizetnek: a kínai kikötőkből Rotterdamba vagy Hamburgba tartó óceáni fuvarok fontonként nagyjából 0,15–0,25 USD-t adnak hozzá; az importvámok és az áfa tovább növelik a kiszállási költségeket; és az európai vásárlók általában REACH-kompatibilis anyagokat igényelnek teljes COA- és SDS-dokumentációval, ami növeli a megfelelési költségeket. A kínai exportárak és az európai importárak közötti arbitrázsablak ritkán elég széles ahhoz, hogy támogassa a nagy-mértékű fizikai arbitrázst, de befolyásolja a kereskedők pozicionálását és a szerződéses árazást.

 

Az árciklus olvasása: hol tartunk most?

2026 közepére a vanádium piac az áruelemzők szerint "alacsony szintű patthelyzetbe" került. A kínálat és a kereslet nagyjából egyensúlyban volt nyomott árszintek mellett. A termelői árrések vékonyak voltak, de nem katasztrofálisak. Az acél iránti kereslet gyenge volt, de nem esett össze. A készletszint elegendő volt a rövid távú rendelések sürgősség nélküli teljesítéséhez.

Ez az a fajta környezet, ahol a kis keresleti meglepetések vagy a kínálati zavarok gyorsan megváltoztathatják az árakat. A kínai infrastrukturális kiadások fellendülése, a VRFB beszerzések hirtelen felgyorsulása vagy egy jelentős V2O5 üzem termelési kiesése heteken belül szűkítheti a piacot. Ezzel szemben az acéltermelés további lassulása vagy a kihasználatlan kapacitás újraindítása a legutóbbi sáv alsó határa felé tolhatja az árakat.

A vásárlók számára a jelenlegi, több{0}éves mélypontokhoz közeli árszint stratégiai lehetőséget kínál a készletépítésre vagy a fix{1}}áras szerződések megkötésére. Az eladók számára ez emlékeztet arra, hogy a vanádium ciklikus áru, és a türelem gyakran megjutalmazza, ha a keresleti ciklusok megfordulnak.

 

Adatforrások és korlátozások

Az ezen az oldalon található áradatok nyilvánosan elérhető forrásokból származnak: SMM (Shanghai Metals Market), ShengYiShe (100ppi.com), vanadium.com, ZhenAn International piaci frissítések és a CRU Csoport elemzői kommentárja. Nem minden benchmark frissül ugyanabban az ütemezésben. Néhány európai árvonalat hónapok óta nem frissítettek. Ahol az adatok elavultak, azt kifejezetten feljegyeztük. Az itt feltüntetett ár nem tekinthető kötelező érvényű ajánlatnak vagy befektetési tanácsnak. Minden adat tájékoztató jellegű, a változtatás jogát fenntartjuk.

 

Gyakran Ismételt Kérdések

1. kérdés: Mi a 98%-os vanádium-pentoxid pehely jelenlegi ára?
2026. szeptember elején a kínai belföldi V2O5 pehely 98%-a körülbelül 97 000–98 000 CNY tonnánként (ShengYiShe) volt. Az SMM-számított export{10}}érték 4,86 USD volt V2O5 fontonként 2026. július 2-án. Az európai V2O5 pehely 98%-át utoljára 6,11 USD/font áron jegyezték 2026. május közepén. A nemzetközi kereskedők 2026. május közepén 5–5 USD-t jelentettek. V2O5 pehely 98% 2026. augusztus 14-én. Minden adat tájékoztató jellegű.
Q2: Miért ingadoznak ennyire a vanádium-pentoxid árai?
A V2O5 árai ingadoznak, mert a kereslet erősen az acél mikroötvözeteire koncentrálódik (a globális fogyasztás nagyjából 85%-a), és a kínai acéltermelés hajtja a ciklust. Amikor a kínai építőipari és infrastrukturális beruházások lelassulnak, csökken a betonacél és a HSLA acél iránti kereslet, és ezzel együtt csökken a vanádiumfogyasztás. A nagy kínai gyártók, például a Panzhihua Iron & Steel és a Chengde Steel kínálati oldali válaszai szintén mozgatják a piacot. A VRFB-vel{7}} kapcsolatos kereslet növekszik, de továbbra is kis hányadát teszi ki a teljes bevételnek.
Q3: Milyen volt a vanádium árának trendje 2025-ben?
2025-ben a vanádium ára viszonylag szűk sávban mozgott a 2018-ban és 2021-ben tapasztalt szélsőséges kiugrásokhoz képest. A ShengYiShe éves átlaga a V2O5 esetében 2025 szeptemberétől 2026 szeptemberéig körülbelül 97 980 CNY volt tonnánként, az ár durván 96,90 NY és 90,90 CNY között ingadozott. tonna. A CRU Csoport úgy jellemezte a piacot, hogy a piac több-ciklikus mélypont közelében van, amit a gyenge kínai acélkereslet visszatart.
4. kérdés: Hogyan működik a kínai{1}}V2O5 európai árrés?
A kínai és az európai V2O5 árai közötti különbség tükrözi a logisztikai költségeket, az óceáni fuvardíjakat, a nyugati piacokon érvényes importvámokat és a tranzit közben tárolt készletek munka-tőkeköltségét. 2026 közepén a különbség nagyjából 1,20–1,25 USD volt V2O5 fontonként. Az európai vásárlók általában felárat fizetnek olyan anyagokért, amelyek megfelelnek az EU REACH követelményeinek, és teljes COA- és SDS-dokumentációval érkeznek.
5. kérdés: Mi határozza meg a ferrovanadium árakat a V2O5-höz képest?
A ferrovanadium (FeV50, FeV80) az az ötvözetforma, amelyet az acélgyárak közvetlenül vásárolnak. Árát a V2O5 alapanyag költsége, plusz az olvasztási energiaköltség, az ötvözőszerek ára és a termelői árrések határozzák meg. 2026 júniusában a kínai FeV50 tonnánként 83 000–84 000 CNY, míg a FeV80 tonnánként 134 400–137 600 CNY között volt. Az európai FeV80 kilogrammonkénti ára utoljára 28,56 USD körül volt 2026 májusában.
6. kérdés: A vanádium redox flow akkumulátor iránti kereslet befolyásolja még a V2O5 árakat?
Nem domináns módon. A VRFB projektek bővülnek, a beépített kapacitás 1 MWh-tól több mint 100 MWh-ig terjed a hálózati tárolásra. A VRFB-kapacitás minden kilowatt-órájához nagyjából 20–30 kilogramm vanádiumra van szükség az elektrolitban. A jelenlegi VRFB-vanádium-kivétel azonban még mindig csak kis töredéke a teljes keresletnek. A CRU Group és más elemzők arra számítanak, hogy a VRFB-kereslet csak 2027–2028 után válik jelentős ármozgatóvá, ahogy a projektek üzembe helyezése felgyorsul.
7. kérdés: Mi az SMM vanádium benchmark és miért számít?
Az SMM (Shanghai Metals Market) az SMM-VA-IN-001 vanádium rúd árát teszi közzé az ázsiai fizikai kereskedelem elsődleges referenciaként. 2026. augusztus 3-án kilogrammonként 215,64 USD volt (-gyári Kínából, áfával), lényegében nem változott a júliusi értékhez képest. Az SMM emellett közzéteszi az SMM{10}}VA-PE-003-at is, amely egy számított V2O5 pehely 98%-os ára Kínában. Az acélgyárak, az ötvözetgyártók és a kereskedők SMM-referenciaértékeket használnak a szerződések elszámolására és az azonnali tárgyalásokra.
8. kérdés: Hogyan viszonyulnak a kínai hazai V2O5 árak az exportárakhoz?
A V2O5 pehely kínai belföldi árait CNY-ban adják meg metrikus tonnánként, és általában 13%-os áfát tartalmaznak. Az exportárakat USD-ben adják meg V2O5 fontonként, és áfa-mentesek a kínai export-visszatérítési politika értelmében számos ipari vegyi anyag esetében. A közvetlen átváltáshoz ki kell igazítani az áfát, az árfolyamokat és az egységnyi különbségeket. 2026 szeptemberében a tonnánkénti durván 97 667 CNY-os hazai referenciaérték az aktuális árfolyamon körülbelül 4,60–4,80 USD/font V2O5-re vált át, ami közel áll az SMM export{16}}egyenértékéhez.
9. kérdés: Mit jósolnak az elemzők a vanádium árára vonatkozóan 2026 végéig?
A CRU Group becslései szerint a vanádium ára 2026 hátralévő részében a ciklikus mélypontok közelében marad, és a fellendülés akkor kezdődhet meg, amikor az energiatárolás (elsősorban a VRFB projektek) felgyorsul. Az időzítés a kínai acéltermelés helyreállításának ütemétől és a VRFB Kínában történő üzembe helyezésének ütemétől függ. 2027 előtt nem várható jelentős áremelkedés, hacsak az acél iránti kereslet nem lep meg felfelé.
10. kérdés: A vevőknek hosszú távú -V2O5-szerződéseket kell kötniük, vagy azonnali vásárlást kell végezniük?
Ez a készletpolitikától, a fogyasztás kiszámíthatóságától és a kockázattűréstől függ. Amikor az árak több-éves mélypont közelében vannak, például 2026 közepén-egyes vásárlók a fix áras szerződéseket vagy a nyakörv-struktúrákat részesítik előnyben a felfelé irányuló felső határok helyett, miközben megtartják a negatív részesedést. Mások, különösen a kisebb ferrovanadium-termelők, helyszínt vásárolnak, hogy minimalizálják a nyersanyagkészletekben lekötött forgótőkét. Egyetlen stratégia sem felel meg minden vásárlónak.
11. kérdés: Hogyan viszonyulnak a vanádium{1}}nitrogénötvözetek árai a V2O5-höz?
A vanádium-nitrogénötvözet (VN12, VN16) egy alternatív acél-adalékanyag, amely vanádiumot és nitrogént is szállít egyetlen hozzáadással. 2026 júniusában a kínai V-N ötvözet 109 000–111 000 CNY tonnánkénti forgalmat fogadott el. A VN-ötvözet árképzése követi a V2O5-öt és a nitrogénköltségeket, valamint az olvasztási prémiumot. Amikor a V2O5 ára emelkedik, a V{16}}N ötvözetgyártók általában egy-két héten belül átvészelik az emelkedést.
12. kérdés: Milyen szerepet játszik a készletszint a V2O5 ármozgásaiban?
A készlet kulcsfontosságú rövid távú{0}}árhajtóer. Amikor a kínai V2O5 gyártók és kereskedők magas készletekkel rendelkeznek, az azonnali likviditás növekszik, és az árak enyhülnek, mivel az eladók korlátozott rendelésekért versenyeznek. Ezzel szemben, amikor a készletek szegények, még a szerény keresletnövekedés is megszoríthatja a piacot, és feljebb tolhatja az árakat. A készletadatok nem mindig elérhetők nyilvánosan, ezért a vevők proxyként figyelik az azonnali likviditást, a gyártói szállítási határidőket és a kereskedők ajánlattételi viselkedését.
13. kérdés: Vannak-e szezonális minták a vanádium-pentoxid árképzésében?
A vanádium iránti kereslet bizonyos szezonalitást mutat a kínai acélgyártási ciklusokhoz kapcsolódóan. Az építési tevékenység jellemzően lelassul a holdújév időszakában (január-február) és a szélsőséges nyári melegben, ami visszafoghatja az acéltermelést és a vanádium-fogyasztást. A kereslet gyakran megélénkül a március–május és a szeptember–november közötti időszakban, amikor az építési és infrastrukturális projektek felgyorsulnak. A szezonális hatások azonban a piac érésével kevésbé szembetűnőek.
14. kérdés: Hogyan kell a beszerzési csapatoknak hatékonyan nyomon követniük a V2O5 árakat?
A legtöbb beszerzési csapat legalább három adatfolyamot figyel: az SMM napi vanádium benchmarkokat az ázsiai piac irányára, a ShengYiShe vagy a hazai kínai árindexeket a helyi piaci hangulatra, és a nemzetközi kereskedői árajánlatokat (gyakran iparági portálok tesznek közzé) az exportárszintekre vonatkozóan. E források kereszthivatkozása, valamint a ferrovanadium és a V-N ötvözetek tranzakciós árai teljesebb képet adnak, mint bármely egyetlen forrás önmagában.
15. kérdés: Mekkora a V2O5 tipikus áringadozása más ferroötvözetekhez képest?
A vanádium illékonyabb, mint az ömlesztett ferroötvözetek, például a ferromangán vagy a ferroszilícium, mivel a piac kisebb, földrajzilag koncentráltabb (Kína uralja a termelést és a fogyasztást egyaránt), és jobban ki van téve az egy-szektor keresleti kockázatának (acél). A tizenkét hónapon belüli 20–40%-os áringadozás nem ritka. A vevőknek ezt a volatilitást figyelembe kell venniük a fedezeti, készlet- és árréstervezés során.