GPC Market Outlook 2026: Túlkínálati eset, igazságosan kijelentve, és miért nem vesszük meg

Sep 08, 2026 Hagyjon üzenetet

 

GPC Market Outlook 2026: Túlkínálati eset, igazságosan kijelentve, és miért nem vesszük meg

 

Közzétéve: 2026. szeptember 8. · Ferro-Vanadium.com Editorial Desk · 9 perc olvasás · Elemzés, nem ár-előrejelzés

 

Rövid válasz

Olvassunk továbbgrafitizált kőolajkoksz2027-ben az, hogy a piac szoros a létra tetején, és valóban versenyképes az alján, ezért a legtöbb kommentár, amely a „GPC-t” egyetlen piacként kezeli, haszontalan. AGPC piacnem szűkölködik a kemencékben oly módon, hogy az ár összeomlana; hiányzik az alacsony-kéntartalmú alapanyag, ami más probléma, ha más megoldást használunk.

Az alábbiakban a lehető leghatározottabban fogalmazzuk meg a medve esetet, majd magyarázzuk el - számokkal, és egy konkrét listával arról, hogy mi változtatná meg véleményünket -, hogy miért nem fogadjuk el.

 

Hogyan készül egy tonna GPC?

 

02

A szén-adalékanyagokkal kapcsolatos legtöbb piaci kommentár úgy kezeli a terméket, mintha egy alapanyagot vásárló gyárból érkezne. A lánc hosszabb, és minden láncszemnek megvan a maga korlátja, ezért a kínálat lassan reagál.

Finomító késleltetett kokszoló Greenpetroleum kokszkalcináló ~1200–1350 C CPC~500 USD/t Grafitizálás 2800 C2500–3600 kWh/t felett Szűrés részecskeméret szerint Csomagolás 25 kg / 1000 kg A konténer egy lépés5 zacskó – 1000 kg. építeni és drága üresjáratban. Minden, ami a termelési folyamat előtt van, a finomítói döntés; minden a folyásirányban a méretezési döntés.

Ebből a diagramból két következmény következik. Először is, az upstream megszorítás egy finomítói adatfolyam -zöld kőolajkokszmegfelelő kéntartalmú - és a finomítók nem építenek kokszolókat, mert a szén-dioxid-piac ezt kívánja. Másodszor, a tőke középen ül, a kemencénél. A kalcináló egy árucikk; a 2800 fok feletti grafitozó kemencét inert atmoszférában nem rendeli meg és üzembe helyezi egy negyed alatt.

 

 

 

A medve esete, kimondva, ahogy tudjuk is

 

Ha a másik oldallal vitatkoznánk, akkor ez az az eset, amit meghoznánk, és ez nem gyenge.

  • A GPC egy árucikk folyamatának frissítése, nem pedig egy különálló termék.A bevitt - kalcinált kőolajkoksz - tonnánként 500 USD-ra becsülték Kínában a következő időszakban: 2 2026.. A kibocsátás ennek két-háromszorosáért kel el. Az ilyen széles többszörös meghívja a belépőket, és a belépők pontosan tömörítik.
  • A keresleti oldal ciklikus, és nem növekszik gyorsan.A GPC-t acélüstökben és öntödei olvasztókban gyártják, mindkettő ipari termelést követ. A közzétett, évi 5 százalék körüli értéknövekedés tiszteletreméltó, de nem egy olyan piac profilja, amely képes felvenni az új kemencék hullámát.
  • A közzétett ártartományok elég szélesek ahhoz, hogy elrejtse a kedvezményeket.Ha egy osztályozási táblázat 850 és 1350 USD közötti értéket mutat ugyanazon névleges specifikáció mellett, akkor ennek a szélességnek egy része valós termékkülönbség, más része pedig egy eladó találkozása a vevővel. A széles körben közzétett sávok gyakran a piac gyengülésének tünete.
  • Nincs mechanizmus a fegyelem kikényszerítésére.Nincs csere, nincs elszámolás, nincs referenciaszerződés. A csendes negyedév előtt álló termelők csendesen csökkenthetik az árat, és a piac hónapokkal később rájön.

Ez egy koherens érv. Láttuk, hogy más vasötvözet- és szén-dioxid-piacokon működik, és az elszámolóár hiánya valódi strukturális gyengeség, nem pedig technikai.

 

Miért nem fogadjuk el még mindig

Mert a készpénzpadló magasabb, mint amennyire a medvetartónak szüksége lenne

 

A költséghalmot a miénkre építettükároldal, ezért itt csak a következtetést vonjuk le. Ha hozzáadjuk a közzétett CPC-bevitelt a közzétett villamosenergia-fogyasztáshoz - 2500–3600 kWh/tonna az NDRC 36-városi ipari tarifa szerint 0,620 RMB/kWh 2026 júliusában, átváltva 1=CNY 6.71098 - USD-ra, és 3 USD-t kapunk 3 USD/modity 8 útvonalon. 1113–1206 USD/tonna az alacsony kéntartalmú útvonalon, minden tőkevisszatérítés vagy árrés előtt.

 

Hasonlítsa össze ezt azzal, ahol az idézett alacsony kéntartalmú{0}}sáv található: 1050–1350 USD. Az idézett sáv alja azalattbecsült készpénzköltségünket. Ez a leghasznosabb tény ezen a piacon, mert azt mondja, hogy a sáv alja nem egy fenntartható pihenőhely - ez egy olyan szint, amelyen a termelők átmennek a kibocsátás csökkentése felé vezető úton, nem pedig az a szint, amelyen megállapodnak.

 

Figyelmeztetés, tartozunk neked.Az általunk használt 1,08–1,15 tonna CPC/tonna GPC - CPC-/-GPC tömegaránya ezen számok mögött - a mi feltételezésünk, nem egy publikált adat. Mozgassa 1,20-ra, és az egész padló tonnánként 40-60 USD-vel feljebb tolódik. A következtetés iránya ezt túléli; a pontos szint nem.

 

Mivel a két közzétett növekedési becslés különböző kosarakat ír le

 

Az egyik kutatóház 2025-re nagyjából 2,50 milliárd USD-ra teszi a grafitizált kőolajkokszát. Egy másik kutatóház 2025-re 4,18 milliárd USD-ra teszi a grafitolajkoksz értékét, ami 2032 --kal 5,99 milliárd USD-ra emelkedik, ami hét év alatt körülbelül 5,3 százalékos összetett éves növekedési rátát jelent.

Mindkettőnek nem lehet igaza ugyanarról a kosárról. A közzétett, nagyjából 850–1050 USD/tonna árszint mellett egy 2,50 milliárd USD-s piac körülbelül 2,4–2,9 millió tonnát, a 4,18 milliárd USD-s piac pedig körülbelül 4,0–4,9 millió tonnát jelent. Ez jóval több mint egymillió tonnás különbség két névlegesen ugyanarról a termékről szóló jelentés között, ami azt mutatja, hogy a kategóriahatár több munkát végez, mint az alapul szolgáló adatok.

És rámutat valamire, amit igaznak gondolunk, és ritkán mondjuk: a jelentett értéknövekedés egy része az osztályzatok keveréke, nem a mennyiség. Amikor a vásárlók 98,5 százalékról 99,2 százalékra cserélik a rögzített szén-dioxidot, a piac értéke nő anélkül, hogy egyetlen további tonnát is elfogyasztana. Az értéknövekedés ezen a piacon részben keresleti történetnek öltözött helyettesítési történet.

 

Mert a kényszer felfelé, egy finomítóban van

Ez az az érv, amelyet a legmeggyőzőbbnek találunk. A közzétett kínálati-oldalnézet szerint nem várható strukturális túlkínálat, mivel a grafitozó kemencék tőke-nehézek ésalacsony-kéntartalmú alapanyagkorlátozva van. Egyetértünk, és hozzátennénk egy következményt: az alapanyag-korlátozást a GPC-ipar nem tudja kijavítani. Egy finomító kokszolót épít a maradékanyag feldolgozására, nem pedig a szénadalékok vásárlóinak kiszolgálására. Ha a megfelelő zöldkoksz-készlet nem növekszik, akkor semmilyen mennyiségű kemenceberuházás nem változtatja meg a tényleges plafont.

 

Három dolog, ami megváltoztatná az olvasmányunkat

Inkább legyünk meghamisíthatók, mint magabiztosak. Ezek azok a konkrét, megfigyelhető események, amelyek megmozgatnának bennünket, nagyjából aszerint, hogy milyen közelről figyeljük őket.

  • Alacsony-kéntartalmú CPC, amely nagyjából 650 USD/tonna alá esik, és egy teljes negyedévig ott marad.A 2026-ban közzétett útmutatók a közepes kéntartalmú CPC-t 750-900 USD-ra teszik, így a 650 USD alatti tartós törés önmagában a készpénz alsó szintjét mozdítaná el, nem pedig a termelői árrést. Ez az egyetlen fejlesztés, amely valóban teret nyitna egy alacsonyabb GPC-sávnak. Figyelje az általános és az alacsony kéntartalmú CPC közötti különbséget, és ne az egyik szintjét.
  • Bizonyíték arra, hogy a kemencék alapjáraton működnek, nem pedig leértékelődnek.A termelők kibocsátásának csökkentése a szokásos válasz a készpénzköltség megsértésére. Ha ehelyett azt látja, hogy az idézett sávok alul kiszélesednek, miközben a szállítmányok kitartanak, akkor a fegyelemre vonatkozó érv gyengébb, mint gondolnánk. Hívja fel beszállítóit, és kérdezze meg a felhasználásról, ne az árról - az első kérdésre őszintébb választ kap.
  • Új grafitozási folyosó nagyon olcsó energiára épülve.A 2500-3600 kWh/tonna teljesítmény 231-333 USD/tonna Kínában a 2026. júliusi tarifa szerint. Egy lényegesen olcsóbb árammal rendelkező helyszín megváltoztatja ezt a vonalat, és ezzel együtt az építési kalkulációt is. Ez a három közül a leglassabban jelenik meg, és a legnehezebb visszafordítani, ha megjelenik.

 

Ahol az igazi kockázat rejlik

 

Árban nem. Az a kockázat, amelyet 2026-ban a költségvetésben ténylegesen tervezünk, a specifikáció eltolódása: az alacsonyabb fix széntartalmú vagy magasabb kéntartalmú alapanyagot fokozatosan olyan minőségre váltják, amely megtartja a címkéjét. Nem jelenik meg a számlán. Csökkenő szén-visszanyerésként jelenik meg a kemencénél, néhány tized százalékot egyszerre, és mire ez láthatóvá válik az olvadékkémiájában, már több tartályért fizetett.

A védekezés unalmas és hatékony: kötegelt{0}}szintű elemzési tanúsítványok, megőrzött minták, valamint a két paraméter időszakos független ellenőrzése, amelyek a fix szén és kén árat hordozzák: -. Ha a szállítója nem tud nitrogénszámmal ellátott-gyártási tételenkénti COA-t készíteni, ez információ.

Megjelent a jó anyagsapka 0,03 százalékos vagy az alatti nitrogéntartalmára, 0,01 százalék vagy ez alatti hidrogénére és 0,30 százalék alatti oxigénre, valamint 99,0 százalék vagy annál magasabb fix szénre és 0,05 százalék alatti kéntartalomra. Azok a vásárlók, akik csak a rögzített szenet és a ként hasonlítják össze, figyelmen kívül hagyják azt az elemet, amely leggyakrabban eldönti, hogy a helyettesítés működik-e - egy pont, amelyet számokkal dolgozunk át aalkalmazások oldalon.

 

 

Gyakran ismételt kérdések

Túlkínálat van a grafitizált kőolajkoksz piacán 2026-ban?

Szerkezetileg nem így gondoljuk, és a legerősebb közzétett kínálati{0}}oldali érv is egyetért: a grafitozó kemencék tőke-igényesek, és az alacsony-kéntartalmú alapanyagok korlátozottak, így a kapacitás nem kapcsolható be gyorsan. Átmeneti puhaság még mindig lehetséges, ha az acél és az öntödei kereslet csökken, mert a kemencék szívesebben működnek, mint üresjáratban. A megkülönböztetés fontos a vevők számára - a puhaság olyan keresleti esemény, amelyet ki kell várni, a túlkínálat pedig strukturális körülmény, amelyet körül kell árazni.

 

Mi akadályozza meg a GPC ár további csökkenését?

Készpénzes költség. A közzétett égetett kőolajkoksz-bevitelt a közzétett villamosenergia-fogyasztással kombinálva, a kínai ipari tarifa szerint 0,620 RMB/kWh 2026 júliusában és 6,71098 USD 1=CNY, nagyjából 771-834 USD/tonna az árufuvarozási útvonalon, és 1,11}6 USD/{1,11} a legalacsonyabb ként. bármilyen tőkebehajtás előtt. A gyártók a teljes költség alatt, de a készpénzköltség alatt nem működnek sokáig, ami ezeket a szinteket puha padlóvá teszi.

 

Miért lassan épül ki a grafitizációs kapacitás?

A kemence inkább a kényszer, mint a nyersanyag. A grafitizáláshoz tartósan 2800 fok feletti hőmérsékletre van szükség szabályozott inert körülmények között, ami speciális kemence üzemet, nehéz elektromos infrastruktúrát és hosszú üzembe helyezési görbét jelent. Ez az oka annak, hogy a közzétett kínálati oldal-a grafitizálást tőkenehéz-ként kezeli, és azt állítja, hogy megakadályozza a strukturális túlkínálatot még a kereslet gyengesége idején is.

 

Mekkora a GPC piac?

A közzétett becslések alapvetően nem értenek egyet. Az egyik szerint a grafitizált kőolajkoksz 2025-re nagyjából 2,50 milliárd USD-t tesz ki; egy másik a grafitos kőolajkoksz ára 4,18 milliárd USD-t tesz ki 2025-re, ami 2032-re 5,99 milliárd USD-ra emelkedik, ami közel 5,3 százalékos összetett éves növekedési rátát jelent. A közzétett árszinteken a kettő jóval több mint egymillió tonna tonnakülönbséget jelent, ezért kezelje gyanakodva a kategóriahatárt.

 

Mely országok gyártanak grafitizált kőolajkokszt?

Itt szegényesek a nyilvános források, amit önmagában is érdemes tudni. A legtöbbet-terjesztett 2026-os útmutatók csak régiókként sorolják fel a származási helyeket, és az osztályzattáblázatokban az országok megnevezése helyett az EXW Eurasia és a FOB Kelet-Ázsia keveredik. A 2026 augusztusában kiválasztott kínai beszállítói listák Hebeiben és az északnyugati tartományokban csoportosulnak, összhangban azzal, ahol az olcsó energia és a CPC-alapanyag egybeesik. Konkrét nemzeti kapacitásszámot nem tudtunk ellenőrizni, és nem bíznánk a módszertan nélkül bemutatottban.

 

Mitől esnének meredeken a GPC árak?

Három dolog az elfogadhatóság sorrendjében: az alacsony kéntartalmú kalcinált kőolajkoksz tartós csökkenése, a kereslet elég mélyre csökkenése ahhoz, hogy a kemencét leszámítolás helyett alapjáratra kényszerítse, vagy egy új grafitozási folyosó, amelyet nagyon olcsón építettek ki. Az elsőt kell figyelni, mert ez a készpénz alsó szintjét mozgatja, nem pedig a termelői árrést, és a CPC-felárban jelenik meg, mielőtt bárhol máshol.

 

A GPC felveszi a versenyt a szintetikus grafittal vagy a tűkoksszal?

A létra tetején, részben. A tű-koksz-alapú grafitizált anyag ára tonnánként 1400–1900 USD, ami meghaladja a szabványos kohászati ​​minőséget, és tiszta-acélt és speciális{8}}grafitot vásárlókat szolgál ki. A GPC alul a kalcinált kőolajkoksztal, antracittal és kohászati ​​koksszal versenyez újrakarburátorként -, és ott a verseny a szén-visszanyerésről és a nitrogénfelvételről szól, nem pedig a tonnánkénti árról.

 

Mennyire koncentrált a GPC kínálat?

Koncentráltabb, mint azt a felsorolt ​​beszállítók száma sugallja. A 99,2 százalékos fix széntartalommal és 0,02 százalék alatti kéntartalommal rendelkező osztályozási táblázatok egy kis készletet írnak le, és az ezekhez a minőségekhez szükséges nyersanyag egy szűk finomítói áram. A létra tetején való koncentráció valódi; alul a koncentráció alacsony, éppen ezért az árukategóriák szigorúbb árréssel járnak.

 

Növekszik a GPC kereslet?

Értékben szerényen, évi 5 százalék körüli a közzétett becslésekhez képest. A volumennövekedést nehezebb meghatározni, mert az értéknövekedést szennyezi a minőségi összetétel: a 98,5 százalékról 99,2 százalékra fixált szén-dioxid-kibocsátással kereskedő vásárlók egyetlen extra tonna elfogyasztása nélkül növelik a piaci értéket. Azt gyanítjuk, hogy a jelentett növekedés jelentős része vegyes, nem pedig volumen.

 

Mi a legnagyobb kockázat a GPC-vásárlók számára 2026-ban?

Nem ár. Ez a specifikáció eltolódása - az alacsonyabb fix széntartalmú vagy magasabb kéntartalmú alapanyag fokozatos helyettesítése olyan minőséggel, amely megtartja a címkéjét. Ez inkább csökkenő szén-visszanyerésként jelenik meg a kemencében, nem pedig sorként a számlán. A védekezés a kötegelt-szintű elemzési tanúsítványok, a visszatartott minták és a rögzített szén- és kéntartalom időszakos független ellenőrzése.

 

Számít-e a piac számára a GPC nitrogéntartalma?

Igen, és még nem tárgyaljuk,{0}}mert a műszaki táblázatok felsorolják, míg az ártáblázatok figyelmen kívül hagyják. A közzétett specifikációk általában 0,03 százalékos vagy az alatti nitrogén-korlátozást tesznek lehetővé, ami egy nagyságrenddel kevesebb, mint sok alternatív recarburizátor. Azok a vásárlók, akik csak a rögzített szenet és a ként hasonlítják össze, hiányolják azt az elemet, amely a legtöbbször eldönti, hogy a helyettesítés valóban működik-e.

 

Vannak kereskedelmi akadályok a GPC-n?

A besorolás a gyakorlati akadály, nem pedig a tarifák. A kalcinált kőolajkoksz a HS 2713.12 alá tartozik, és a grafitizált anyagot a joghatóságtól függően gyakran ugyanabban a vámtarifaszámban jelentik be. A felülvizsgálatot kiváltó téves besorolás hetekbe kerül, ami az üzemi ütemterv szerint drágább, mint bármely vámmegtakarítás. Az exportőröknek a rendeltetési hely szerint is be kell tartaniuk a vonatkozó vám-, kereskedelmi és szankciós kereteket.

 

Miben különbözik a GPC kereskedelmi szempontból a CPC-től?

A kalcinált kőolajkoksz egy nagy-mennyiségű finomítóból-származott áru, amelynek tonnánkénti ára körülbelül 500 USD/tonna Kínában a 2 2026.. negyedévben. A GPC olyan CPC, amely egy további magas-hőmérsékletű grafitizálási lépésen ment keresztül, ami magasabb fix széntartalmat, alacsonyabb elektromos ellenállást és jobb szénoldódást eredményez. Körülbelül két-háromszoros CPC-ért ad el, és ez a többszöröse a grafitozási iparág által megélt árrés.

 

Mi az az egyetlen szám, amit érdemes figyelni ezen a piacon?

Az általános kalcinált kőolajkoksz és az alacsony kéntartalmú grafitosításhoz valójában szükség van{0}}. Az általános CPC körülbelül 500 USD/tonna volt Kínában a 2 2026. negyedévben; A 2026-ban közzétett útmutatók a közepes kéntartalmú anyagokat 750-900 USD-ra teszik. Egyre szélesebb a terjedés, hogy a nyersanyag-feszültség eléri a GPC-ipart, mielőtt bármely GPC-ártáblázatot elérné.

 

Hol van ténylegesen az igény, alkalmazás szerint?

A két térfogatközpont az üstök szénszegélyének acélgyártása és a szürke- és gömbgrafitos öntödei munkák, a többit a grafitelektródagyártás, a másodlagos kohászat és a porbefecskendezés teszi ki. A hasítás kevésbé számít, mint a részecskeméret{1}}elosztása: 1–5 mm a normál üstök és indukciós kemence használatára szolgál, 0–1 mm a por befecskendezésére és keverékeire, és az 5–10 mm-t választják, ahol a lassabb oldódás és az alacsonyabb oxidációs veszteség többet ér, mint a gyorsabb felszedés.

Források és ismert hiányosságok

Ellátási -túlkínálat értékelése, fajlagos villamosenergia-fogyasztás 2500–3600 kWh/MT, grafitosítás 2800 fok felett, műszaki specifikáció felső határa (fix szén 99,0 vagy annál nagyobb, kén 0,05 vagy 0,05%, nitrogén 3%, 0% vagy 0,0% hidrogén). oxigén Legfeljebb 0,30%), és részecskeméret-elosztás: ferrosilicon.co, 2025. december 28. és 30. CPC Q2 2026 értékelés (Kína 500 USD/MT, India 515 USD, Dél-Korea 595 USD): Szakértői piackutatás, 2 augusztus 0219. (1% S normál 480–620 USD; közepes-kén 750–900 USD): KNX Carbon, 2026. július 12. Kínai ipari tarifa 35 kV és magasabb, 0,620 RMB/kWh, 2026. július: CEIC, NDRC 36-városi átlag. FX USD 1=CNY 6,71098, EKB referencia-kamatláb 2026. szeptember 7. Piacméretre vonatkozó becslések: Ellenőrzött piackutatás (grafitizált kőolajkoksz, ~2,50 milliárd USD, 2025) és pmarketresearch (grafitos petróleukoksz, 4,18 milliárd USD, 4,18 milliárd USD 20,29 milliárd USD 2023). az 5,3%-os összetett arány a mi számításunk a második párból. HS 2713.12 a HS Code Atlas és TARIC 2713120000 szerint. A kínai beszállítói listákból származó csomagolási formátumok mintaként a Made{52}}in-China, 2026 augusztusában.

Hiányosságok, amelyeket nem írtunk le:nem tudták ellenőrizni a GPC-re vonatkozó közzétett nemzeti kapacitás- vagy teljesítményadatokat, és a fő osztályzattáblázatokban az eredet régiókként, nem pedig országokként szerepel. A két piac{1}}méretről szóló jelentés körülbelül 1,7-szeres eltérést mutat, és nem ugyanazt a kosarat ír le. Feltételezzük, hogy a CPC-/GPC tömegarány 1,08–1,15, amelyet a készpénzes-költség alsó határában használunk. Nem található megnevezett termelő üzem egyetlen általunk ellenőrizhető forrásban sem, ezért ez az oldal szándékosan egyiket sem nevezi meg.